• Avrupa Hareketlilik Haftası Çorlu'da Kutlanacak
Çorlu Güncel

Avrupa Hareketlilik Haftası Çorlu'da Kutlanacak

  • 17 Eylül 2021
  • 202 Kez Okundu

Kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir kentsel ulaşım konusunda teşvik ederek halk sağlığını ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan “Avrupa Hareketlilik Haftası” son iki yılda olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinliklerle Çorlu’da kutlanacak.

Dünyanın farklı kentlerinde her yıl 16 - 22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası bu yıl yine dünyanın her yerinde olduğu gibi Çorlu’da da farkındalık etkinlikleriyle kutlanacak. Çorlu Belediyesi’nce organize edilen Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerinin sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirilmesine de ayrıca özen gösterilecek. Hareketlilik Haftası 2021 teması “Sürdürülebilir Hareketlilik ile Güvenli ve Sağlıklı Ol” olarak belirlendi. Bu yılki Hareketlilik Haftası, pandemi boyunca dünyanın yaşadığı zorluklara odaklanacak. 

Sürdürülebilir Kentsel Hareketliliği Desteklenecek
Sürdürülebilir kentsel hareketliliği desteklemek için gerçekleştirilecek etkinlikler 19 Eylül Pazar günü saat 11.00’da Atatürk Meydanı’ndan hareket edecek Bisiklet Turu ile başlayacak. Bisikletçiler Atatürk Meydanı’ndan başlayarak kent turu yapacak ve tur Cumhuriyet Parkı’nda sona erecek. 18.00’da yine Cumhuriyet Parkı’nda Çorlu Belediye Bandosu’nun konseri olacak ve saatler 18.30’u gösterdiğinde ise Trakya Zumba Team ile Zumba Etkinliği gerçekleştirilecek. 19.30’da ise Çorlu Belediye Futbol Kulübü (ÇBFK) tarafından Gösteri Maçı, Penaltı Şovu ve Ayak Tenisi sergilenecek.

Bisiklet Tamir İstasyonu Kurulacak
20 Eylül Pazartesi günü 15.00-21.00 saatleri arasında Bisiklet Eğitimi ve Ücretsiz Bisiklet Tamir İstasyonu kurulacak. Bisiklet kullanan vatandaşlar bu istasyona gelerek bisikletlerini ücretsiz olarak tamir ettirebilecek. Saatler 19.00’ı gösterdiğinde Cumhuriyet Parkı’nda Voleybol Altyapı Maçı ve 19.30’da ise ÇBFK Basketbol Altyapı Gösteri Maçı oynanacak. 21 Eylül Salı günü yine 15.00-21.00 saatleri arasında Bisiklet Eğitimi ve Ücretsiz Bisiklet Tamir İstasyonu vatandaşların hizmetinde olacak. Bisiklet kullanan vatandaşlar hem bisikletin nasıl kullanılması gerektiğine dair eğitim alacak hem de bisikletlerini ücretsiz olarak tamir ettirebilecek. 3. gün etkinlikleri 19.00’da Cumhuriyet Parkı’nda gerçekleştirilecek Boccia Gösteri Maçı ve Mustafa Kemal Atatürk Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilecek ÇBSK Yüzme Yarışları ile devam edecek. 

“Otomobilsiz Gün Yürüyüşü” Düzenlenecek
22 Eylül Çarşamba yani Hareketlilik Haftasının son gününde 19.00’da Otomobilsiz Gün Yürüyüşü (Car Free Day) gerçekleştirilecek. Atatürk Meydanı’ndan Cumhuriyet Parkı’na gerçekleştirilecek yürüyüşün ardından 19.30’da ÇBSK Voleybol A Takım Gösteri Maçı, 20.00’da ÇBSK Tenis Gösteri Maçı ve 20.30’da da ÇBSK Basketbol A Takım Gösteri Maçı oynanacak. 7’den 70’e tüm Çorlulular’ın maskelerini takarak ve sosyal mesafe kurallarına uyarak katılabileceği birbirinden keyifli aktivitelerin yer aldığı Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerine tüm Çorlu halkı davetlidir.