• Teksi̇f 'Ten ‘Kadın Şiddetine  Hayır' Açıklaması
Çorlu Güncel

Teksi̇f 'Ten ‘Kadın Şiddetine Hayır' Açıklaması

  • 24 Kasım 2021
  • 117 Kez Okundu

Türkiye Tekstil, Örme, Giyim ve Deri Sanayii İşçileri Sendikası (TEKSİF) Çorlu Şube Başkanı Gültekin Bozan, kadın şiddetine yönelik bir basın açıklaması yayınladı.

 

 

TEKSİF Çorlu Şube Başkanı Gültekin Bozan yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Son günlerde Kadına yönelik şiddet olayları sıklıkla yer almaktadır. Ülkemizde yaşanmasından utanç duyulması gereken kadın cinayetlerinin kabul edilebilir bir gerekçesi bulunmamaktadır. Teksif Sendikası kadın cinayetleri başta olmak üzere kadına karşı şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu paylaşmaktadır.  Kimi zaman cezaların yetersizliği ve kimi zaman ön plana çıkan cinsiyetçi uygulamalar, kadınlara yönelik şiddetin gerekçesi olmaktadır. Cinsiyet ayırmadan tüm çocuklarımıza şiddetin kötülüğünü anlatmak Türk aile yapısını korumak için atılması gereken ilk adımdır. Öncelikle kadına, kadınlara yönelik bakış açısı değişmelidir. İşyerlerinde insana yakışır çalışma şartlarının sağlanması nasıl sendikaların öncelikli sorumluluğundaysa, şiddet mağduru insanların korkmadan uğradıkları şiddete karşı gelebilmeleri için onları bilinçlendirmek, cesaretlendirmek de aynı değerdedir. Yaşanan bu acı olayları kınamanın şiddete son vermeyeceğinin farkında olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmenin gayreti içindeyiz. Yapılan eğitimlerde toplumun bilinçlenmesine katkı sağlamak için çaba harcıyoruz ve gösteriyoruz. Önemli olan şiddetin hiçbir türüne şiddet uygulayan hiç kimseye tolerans göstermeyecek zihinlerin yetiştirilmesidir. Bu bilinçle birlikte şiddete karşı toplumsal farkındalığa katkı sağlamak için yıllardır çaba harcıyoruz” dedi.

Bozan açıklamasının devamında ise; “Çalışmalarımız kadınlarımızın bu toplumda özgürce yaşaması kadın cinayetlerin son bulması şiddete uğrayan hiçbir kadının olmaması içindir. Evde, işte, sokakta, yaşamın her alanında erkeklerle eşit hak ve özgürlüklere sahip olmaları içindir. Biz toplumun ancak kadınlarla birlikte gelişeceğine inanan sendikayız. Bu inancımızı pekiştirerek yolumuzda yürümeye devam ediyoruz. Daha adil daha paylaşımcı daha barışçıl ve sevgi dolu bir dünya için kadınlara güveniyoruz. En kutsal emek anneliktir, en fedakar emekçi kadınlar annelerdir. Bir ülkenin değerlerini değiştiren yaşamı var eden varlıklarıyla yaşamlarımızın her anına anlam katan kadınlarımızın ülkemizde ve dünyanın her yerinde kadına şiddettin son bulması dileğimle. İnsanız birlikte varız” ifadelerine yer verdi.