• Marmaraereğlisi'nde Gaziler Günü Kutlandı
  • Marmaraereğlisi'nde Gaziler Günü Kutlandı
  • Marmaraereğlisi'nde Gaziler Günü Kutlandı
  • Marmaraereğlisi'nde Gaziler Günü Kutlandı
Çorlu Güncel

Marmaraereğlisi'nde Gaziler Günü Kutlandı

  • 20 Eylül 2022
  • 240 Kez Okundu

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazi’ ünvanı ile ‘Mareşal’ rütbesi verişinin 101. yıl dönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamak üzere Marmaraereğlisi’nde tören düzenlendi.

Marmaraereğlisi’nde Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreninde; İlçe Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Marmaraereğlisi Belediyesi ve Muharip Gaziler Derneği Marmaraereğlisi İrtibat bürosu Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının ardından tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapıldığı program, Muharip Gaziler Derneği Marmaraereğlisi İrtibat bürosu temsilcisi Ali Yılmaz Karaahmetoğlu’nun konuşması ile sona erdi. Çelenk sunma töreni sonrası protokol üyeleri Muharip Gaziler Derneği Marmaraereğlisi Şubesini ziyaret ederek Gaziler Günü’nü kutladılar.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata; Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenin ardından şehit aileleri, gaziler ve gazi yakınları ile Marmaraereğlisi Özel Eğitim Merkezi Komutanlığında düzenlenen öğle yemeği programında bir araya geldi. Tüm konuklarla tek tek ilgilenen Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata; ‘‘Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazi’ ünvanı ile ‘Mareşal’ rütbesi verişinin 101. Yıl dönümü ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamak üzere siz değerli misafirlerimizle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Öyle bir vatanda yaşıyoruz ki, burayı yurt edininceye kadar çok bedeller ödedik. Vatanın muhafazası ve müdafaası için yola çıktığında şehit olmayı, olmazsa gazilik şerefine ulaşmayı göze almış, bu vatanın kahraman evlatlarının bazıları şehit oldular. Bazıları da siz kıymetli gazilerimiz gibi gazi oldular. Vatanın her karışında eşsiz bir mücadele örneği ile canları pahasına bu topraklar için savaşarak en iyi vatanperverliği gösteren şehit ve gazilerimiz milletimizin gurur kaynağıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk'e Mareşal rütbesi ve Gazi unvanı verilişinin dönümünü ve Gaziler Gününü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan sevgisinin sembolleri olan şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum” dedi.

Marmaraereğlisi Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda gerçekleşen organizasyona Belediye Başkanı Hikmet Ata başta olmak üzere, Marmaraereğlisi Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Garnizon Komutanı, Mustafa Geyik, Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Şenel, jandarma Komutanı J. Üsteğmen Ceyhun Koştu,  Emniyet Müdür Vekili Metin Temizer, Sahil Güvenlik Komutanı Yüzbaşı Burak Akanpınar, protokol üyeleri şehit aileleri gaziler ve gazi yakınları katıldı.