• Plan Değişikliğine ‘İptal' Kararı!
  • Plan Değişikliğine ‘İptal' Kararı!
  • Plan Değişikliğine ‘İptal' Kararı!
Çorlu Güncel

Plan Değişikliğine ‘İptal' Kararı!

  • 09 Mayıs 2024
  • 495 Kez Okundu

2022 yılında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından konut ve ticari alana çevrilmek istenen eski askeri lojmanlarının olduğu yere Çorlu Belediyesi itirazda bulunmuştu. İtirazı değerlendiren müdürlük itirazı reddetti, belediye konuyu mahkemeye taşıdı, mahkeme 2 yıl sonra kararını verdi, müdürlüğün projesini iptal etti.

Çorlu’da Nusratiye Mahallesi Çardaklı Çeşme Sokak üzerinde bulunan 10 dönümlük yeşil alan yıllardır atıl bekliyordu. Okul yapılması planlanan 10 dönümlük alan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından 2022 yılı Temmuz Ayı içerisinde plan değişikliği askıya çıkarılarak, alan ticari ve konut alanına çevrilmek istendi. Askı sürecinde Çorlu Belediyesi karara itiraz etti. Kararı değerlendiren müdürlük Çorlu Belediyesi’nin itirazını reddederek, plan değişikliğini onayladı. Konunun peşini bırakmayan Çorlu Belediyesi Tekirdağ 2. İdari Mahkemesi’ne kararın iptal edilmesi yönünde dava açtı. 2022 yılında açılan dava yaklaşık 2 yıl aranın ardından karara bağlanarak plan değişikliği iptal edildi. 

ASKERİ LOJMANLAR 2018 YILINDA YIKILMIŞTI

Uzun yıllar askeri lojman olarak kullanılan alandaki lojmanlar 2018 yılında yıkılmıştı. Yıkıldıktan sonra yaklaşık 6 yıldır boş duran alanla ilgili farklı projeler geliştirildi. Park olması ve okul olması yönünde fikirler öne sürülen alanla ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü geçtiğimiz 2022 yılının Temmuz Ayı’na plan değişikliğini askıya çıkartarak alanın konut ve işyeri olması yönünde adım attı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünün bu kararına Çorlu Belediyesi itiraz etmişti. İtiraz sonuçlandı ve plan iptal edildi. 

ÇEVRE ŞERİLCİLİK İL MÜDÜLÜĞÜ PLAN DEĞİŞİKLİĞİ İLE ALANI KONUT VE TİCARİ YAPMAK İSTEMİŞTİ

Nusratiye Mahallesi’nde bulunan 10 dönümlük alana okul yapılması beklenirken alanın bir anda konut ve ticari alana çevrilmesi her kesimin tepkisini çekti. Bölgede yaşayan vatandaşlar ve yetkililer bölgeye okul yapılmasını isterken konut ve ticari alana çevrilmesi şaşkınlık yaratmıştı. Askeri lojmanların 2018 yılında yıkılmasıyla boş kalan arazinin okul yapılacağı yetkililer tarafından dile getirilmişti. Okul yapılması beklenen arazinin Tekirdağ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından plan değişiklikleri yapılmak istenmiş, Çorlu Belediyesi konuyu mahkemeye taşıyarak proje değişikliği iptal edildi. 

ÇORLU BELEDİYLESİ KONUYU 2 YIL ÖNCE MAHKEMEYE TAŞIMIŞTI 

Tekirdağ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün yaptığı konut ve ticari alan plan değişikliğine askı sürecinde itirazda bulunan Çorlu Belediyesi’ni itirazı reddedilmişti. Çorlu Belediyesi’ne yazılan yazıda “Bakanlığımızca yapılan inceleme neticesinde anılan itirazlar uygun bulunulmamıştır” ifadelerine yer verilmişti. Çorlu Belediyesi’de kararı mahkemeye taşımış, Tekirdağ 2. İdare mahkemesine dava açmıştı. 2022 yılının Aralık Ayı’nda açılan dava sonunda plan değişikliği iptal edildi. 

MAHKEME PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİ İPTAL ETTİ 

Çorlu Belediyesi’nin kararı mahkemeye taşımasıyla birlikte Tekirdağ 2. İdari Mahkemesi davayı kabul ederek süreci başlatmıştı. Gazetemizin edindiği bilgilere göre mahkeme 2 yılın ardından kararını açıklayarak plan değişikliğini iptal etti.  Plan değişikliğine itiraz eden Çorlu Belediyesi süreci yargıya taşıyarak plan değişikliğini iptal ettirdi. 

İMDAT ŞAHİN