Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Zayiflamaya Yardimci 5 Değerli Besin

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

Kilo vermek istiyorsanız sadece az yiyerek başarılı olamazsınız. Yediklerinizin içeriği de bu süreçte büyük rol oynuyor.  Bahsedeceğimiz 5 besin maddesi metabolizmayı hızlandırarak, içerdiği protein sayesinde doygunluk hissi yaratarak ve kan şekerini dengeleyerek kilo verme sürecini hızlandırıyor.

1) KEFİR

Keçi ve inek sütünden özel bir maya mantarı ile yapılan, tadı ayrana benzeyen ekşimsi, fermente bir içecektir. Kefir bizim için doğal probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler  bağırsaklardaki yararlı bakterileri arttırarak sindirim sistemini düzenler ve kabızlıği önler.Böylece kilo vermeniz kolaylaşır. Kefir  kilo vermeye yardımcı olduğu gibi, protein ve kalsiyum kaynağıdır. Miktarına dikkat edilmek koşuluyla her gün 1 bardak tüketilebilir.

2) GREYFURT-ANANAS İKİLİSİ

Greyfurtun zayıflamadaki rolünün  insülin hormonunu baskılaması ile olduğu biliniyor.  İnsülin vücutta kan şekerini dengeleyen hormondur. Aşırı salgılanırsa vücudunuz yağlanmaya başlar. Greyfurt insülinin daha az salgılanmasını sağlar. Bu sayede tatlı krizleriniz azalır, tokluk hissiniz artar ve  yağ yakımınız başlar.

Yalnız ilaç kullananlar greyfurt tüketimine dikkat etmeli! Greyfurttaki  furanokumarin maddesi bazı ilaçlar ile etkileşime girerek ilacın etkinliğini bozar.

Ananas ise  C vitamini  lif ve  açısından zengindir. Aynı zamanda vücudunuzdan ödem atmanızı sağlayan “bromelain “ enzimini içerir. Lifli yapısıyla uzun süre tok kalmanızı sağlar, içerdiği enzim ile de ödemlerinizden kurtulmanıza yardımcı olur.

3) HİNDİ ETİ

Beyaz et grubundan olan hindi etinin,tavuk eti ve kırmızı ete göre protein içeriği daha yüksektir. Kolesterol miktarı ise bu iki et çeşidine göre daha azdır.Bu nedenle mükemmel bir diyet malzemesidir diyebiliriz ! İçerdiği yüksek protein sayesinde yağ yakımını hızlanır. Spor yapıyorsanız kas kitlenizin artmasına , daha  fit bir görünüme sahip olmanıza neden olur.  Miktarına dikkat etme koşuluyla günlük beslenmeniz de hindi etine gönül rahatlığı ile yer verebilirsiniz.

4) HİBİSKUS BİTKİSİ

Canlı kırmızı rengi ile sevilen hibiskus çiçeğinin bir çok faydası  vardır. Özellikle diyabet hastalarında kullanılan hibiskus , yüksek kan şekerini düşürür .Ayrıca içerdiği  C vitamini sayesinde hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Kurutulmuş hibiskus çiçeğinin çayını demleyerek günde 1 fincan tüketebilirsiniz. Eğer diyabet ilacı  kullanıyorsanız ani şeker düşüşü yaşamamak için mutlaka diyetisyen kontrolünde tüketmelisiniz.  

5) MEKSİKA BİBERİ

Çok acı olması ile bilinen ve kırmızı renkli bir biber çeşididir. İçerisinde acı lezzetini veren kapsaisin isimli madde vücuttaki yağ yakımını arttırarak zayıflamaya yardımcı olur. Gastrit ve mide şikayetleri olanların tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Diyetisyen Merve ÜZEL

GİZEM KEŞLİ BESLENME VE DANIŞMANLIK MERKEZİ

İLETİŞİM : 0530 441 68 98

E MAİL: [email protected]

ADRES: Heykel Meydanı Finansbank Üstü Kat:3 Çorlu / Tekirdağ

 

Yazı 13046 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları