Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Merve Üzel  Diyetisyen

Diyet Yapmak İçin En Uygun Dönem Yaz Mi Kiş Mi ?

Merve Üzel Diyetisyen

[email protected]

 Diyet yapmak yaz aylarında mı daha kolaydır yoksa kış aylarında mı diye sorulduğunda çoğunluk ‘’Kışın daha kolay’’ cevabını verir. Peki neden kış aylarında insanlar daha kolay ve daha rahat diyet yapar? Aslında her  mevsimin  diyet yapma açısından hem avantaj hem de dezavantajları vardır.

·         YAZ AYLARINDA kavun, karpuz, incir gibi şeker oranı yüksek meyveler ağırlıklı olduğu gibi meyveler oldukça çeşitli, bol ve ulaşılır durumdadır. Kışın ise mandalina, portakal gibi şeker oranı daha düşük meyveler çoğunluktadır. Meyveler ne kadar sağlıklı olsa da kontrolsüz tüketimi kilo vermenize engel olabilir. Zayıflama diyetlerinde şeker içeriği düşük meyveler ile beslenmek insülin hormonunuzun daha düzenli salgılanmasını sağlayacağından sizin için bir avantajdır. Bu nedenle  KIŞ AYLARINDAKİ  meyveler zayıflama diyeti için daha uygundur.

 

·         Bireylerin su içme sıklığı ve miktarı dönem dönem değişiklik gösterir. Yazın sıcak havalarda terle birlikte çok fazla su kaybedildiği için susama hissi fazla olur. Kışın ise havaların soğuması ile  terleme azalır. Vücuttaki su kaybının azalması susama hissinin de azalmasına neden olur. Yaz aylarına göre kışın suyun tüketimi daha azalır. Su tüketimi azaldığı zaman da kilo verme hızı yavaşlar. Yani su tüketiminin  daha fazla olması sebebiyle  YAZ AYLARI  zayıflama döneminde avantajdır.

 

·         Yaz ayları dondurma tüketiminin en yüksek olduğu dönemdir. Artan sıcaklar ile birlikte serinlemek ve ferahlamak için bol kalorili dondurmalara yönelim artar. Sütlü bir tatlı olduğu için kalorisinin çok düşük olduğu düşünülse de içerdiği şekerden dolayı haftada 1 veya 2 den sık tüketildiği takdirde dondurma kilo vermenizi durdurabilir. Dondurma tüketimi  KIŞ AYLARINDA  daha az olduğu için bu açıdan diyet yapmak daha avantajlıdır.

 

·         Yazın havalar güzel olduğu için açık havada yürüyüş yapma imkanı vardır ve yüzme sıklığı daha fazladır. Kışın havaların soğuması açık hava yürüyüşlerinin azalmasına ve  yüzme gibi sporların daha az yapılmasına neden olur. Spor yapma sıklığınızın alması ise kilo verme sürecinizi yavaşlatabilir. Bu açıdan  YAZ AYLARI  sizin için daha avantajlı bir dönemdir.

Kısacası her mevsimin kendine göre hem artıları hem de eksileri vardır. Önemli olan sizin diyet yapma konusunda ne kadar kararlı ve disiplinli olduğunuzdur. Bu süreçte önünüze  bir çok engel çıkabilir. Ama siz kararlıysanız  bu engelleri aşarak hedef kilonuza rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yazı 10502 kez okundu

Merve Üzel Diyetisyen Köşe Yazıları