Çorlu Avrupayakası Gazetesi

Begüm Şişman Tufan

Çocuklar İçin Tatil

Begüm Şişman Tufan

[email protected]


Yaz azlarının gelmesiyle çocuklar için tatil dönemi başlar. Bu dönem çocuklar için iyi değerlendirildiğinde tatil,çocuk için hem öğrenme hem dinlenme dönemi oluşturur.

TATİL DEMEK NE DEMEK ?

-Tatil demek, dinlenmek demektir.

Çocukların tatil zamanında dinlenmeye, sene içinde biriktirdikleri stresi ve kaygıyı atmaya ihtiyaçları vardır. Onların bu dinlenme hakkına saygı göstermek gerekir.

-Tatil demek, oyun demektir.

Oyun çocuklar için bir ihtiyaçtır. Çocuklar doyasıya oyun oynayabilecekleri tatili çok severler. Oyun oynadıkça hem eğlenirler, hem de gelişimlerini tamamlarlar. Sokaklar, kuzenler, akrabalar ve oyuncaklar çocuklarına oyunun  kapılarını açarlar. Çocuklara iyi gelen bahçe oyunlarıdır, bilgisayar oyunları değildir. Çocukları ekranlardan uzak tutmak ve onlara serbest oyunla daha çok buluşturmak için yaz okulları, spor okulları, oyun aktiviteleri gibi çalışmalara yönlendirmek, aile ile yeni oyunlar keşfetmek güzel olacaktır.

-Tatil demek, yetenekleri keşfetmek ve geliştirmek demektir.

-Yaz döneminde ebeveynler çocuklarını çeşitli spor ve sanat kurslarına göndererek onların diğer yeteneklerinin keşfetmelerine zemin hazırlayabilirler. Üstelik var olan yeteneklerinin gelişmelerini de sağlamış olurlar. Çocukların nice yetenekleri okul döneminde kaybolmaya yüz tutarken yaz döneminde yeşerir. Bu nedenle aileler yaz ayları yetenek keşif ayları olarak değerlendirilebilir. “ Benim çocuğumun geliştirilmesi gereken yeteneği nedir? “ sorusu en çok bu aylarda sorulabilir.

-Tatil demek, akrabalık ilişkilerini güçlendirmek demektir.

Tatil döneminde  en fazla önemsenmesi gereken konulardan biri de çocukların akraba bağlarını güçlendirmektir. Halalar, teyzeler, amcalar, dedeler, anneanne ve babaanneler ziyaret edilerek çocuklara büyük bir ağacın parçası olduğu hissettirilebilir.

-Tatil demek, birlikte yeniden aile olmak demektir.

Ailecek herkesin tüm işlerini bıraktığı, tamamen birlikte olduğu zamanlara çocukların ihtiyacı vardır. Yıl içersinde dağılan tespih tanelerini yaz aylarında bir araya getirmek,  incelen aile bağlarını güçlendirmek gerekir. Bu birliktelikte önemli olan ailenin neredeyse tüm günü bir arada ve aynı işleri yaparak geçirmesidir.

-Tatil demek, ipin ucunu kaçırmak demek değildir.

 Birçok anne baba tatil döneminde sene içinde kazandıkları birçok alışkanlığı fazlasıyla gevşetir. Çocukların çok geç yatmalarına, geç kalkmalarına ve bütün gün televizyon ve bilgisayar karşısında kalmalarına izin verir. Kış döneminde çocukların kazandıkları düzen genelde yazın kaybolur. Yaz dönemi bir çözülme dönemi olmamalı, var olan kazanımlar yazın da devam ettirilmelidir.

 

Kaynakça

www.pedagojiderneği.com

Yazı 12076 kez okundu

Begüm Şişman Tufan Köşe Yazıları